Lekári z Univerzitnej nemocnice Bratislava dokážu pacientom prinavrátiť zrak vďaka unikátnej operácii

450427692_796468016025824_3819763268640185254_n
Obrázok ku správe: Lekári z Univerzitnej nemocnice Bratislava dokážu pacientom prinavrátiť zrak vďaka unikátnej operácii

Vekom podmienená makulárna degenerácia je najčastejšia príčina nezvratného poškodenia zraku v populácii nad 50 rokov v rozvinutých krajinách. Jej výskyt v populácii každým rokom stúpa, čo predstavuje významný zdravotný i ekonomický problém.

Špecialisti z Očnej kliniky SZU a UNB ako prví na Slovensku implantovali do očí pacientov unikátny teleskop, ktorý predstavuje nádej na prinavrátenie zraku pre pacientov s makulárnou degeneráciou v poslednou štádiu ochorenia.

„Tím z Očnej klinika SZU a UNB už veľakrát preukázal svoju vôľu, neustále napredovať a zavádzať inovatívne spôsoby liečby a operácií. Zrak je jedným z najdôležitejších ľudských zmyslov, jeho postupná strata je pre pacienta mimoriadne stresujúca. Vedomosť, že už aj na Slovensku je dostupný operačný výkon, v rámci ktorého je pacientovi do oka implantovaný teleskop, ktorý mu zlepší zrak a prinavráti tak pôvodnú kvalitu života je veľmi dobrou správou pre pacientov z celého Slovenska.“ povedal Alexander Mayer, riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Makulárna degenerácia má dve formy. Pri prvej forme, tzv. suchej, je liečba zameraná na pravidelné užívanie látok spomaľujúcich deštrukciu svetlocitlivých buniek vo forme tabliet, ide najmä o luteín, zeaxantín a mezozeaxantín. Pri druhej forme, tzv. vlhkej, musí pacient pravidelne navštevovať očné centrum, kde mu aplikujú do oka injekciu s látkami spomaľujúcimi tvorbu opuchu v mieste najostrejšieho videnia, čo mu zlepšuje videnie. Makulárna degenerácia postihuje obe oči. Toto ochorenie je liečiteľné, ale nevyliečiteľné. Napriek nákladnej liečbe vo väčšine prípadov končí invalidizáciou pacienta.

„Som hrdá, že naši špičkoví odborníci poskytujú pacientom Očnej kliniky SZU a UNB najmodernejší spôsob liečby a inovatívne operačné zákroky, ktoré naše zdravotníctvo posúvajú vpred. Zrak je jedným z kľúčových zmyslov a väčšina z nás si ani nevie predstaviť, že by oň prišla. Preto som veľmi rada, že pacientom s makulárnou degeneráciou v poslednom štádiu ochorenia dáva táto unikátna operácia nádej na ďalší kvalitný život a nebudú sa musieť vyrovnávať s postupnou stratou zraku,“ uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

„Vekom podmienená makulárna degenerácia postihuje ľudí po 50. roku života. Nástup ochorenia je pozvoľný. Choroba je zákerná v tom, že postihuje miesto najostrejšieho videnia, kde postupne spôsobuje deštrukciu svetlocitlivých buniek (zodpovedných za videnie). V konečnom štádiu ochorenia pacienta limituje výpad v zornom poli presne v centre, čo mu znemožňuje videnie najmä na blízke a detailné predmety, tzn. pacient má problémy pri čítaní, pri práci na blízko, ale taktiež pri rozpoznávaní tvárí a orientácií v novom priestore,“ vysvetľuje prof. Petr Kolář, PhD, prednosta Očnej kliniky SZU a UNB a mikrochirurg, ktorý teleskop implantuje.

„Pacientom v terminálnom štádiu makulárnej degenerácie na oboch očiach sme doteraz nevedeli nijako zlepšiť kvalitu videnia a teda ani kvalitu života.“ uvádza MUDr. Nora Majtánová, PhD., zástupkyňa prednostu Očnej kliniky SZU a UNB. „Pacienti sú odkázaní na pomoc iných, čo predstavuje závažný medicínsky i ekonomický problém.“ pokračuje MUDr. Majtánová, ktorá teleskop taktiež implantuje. „Vďaka unikátnemu teleskopu, ktorý implantujeme priamo do oka pacienta, mu umožníme znovu vidieť blízke predmety, čítať, rozpoznať tváre, či pozerať televíziu. Teleskop sa implantuje podobným princípom, ako umelá vnútoroočná šošovka pri operácii sivého zákalu. Ide o mikrochirurgickú metódu, pri ktorej vložíme teleskop do pôvodného vaku šošovky oka, čím zabezpečíme toleranciu implantátu bez vzniku nežiaducich svetelných fenoménov.“ vysvetľuje MUDr. Majtánová.

„Implantát je optimalizovaný na videnie na strednú vzdialenosť (3-10 metrov). Videnie na blízko a do diaľky po operácii dokorigujeme okuliarmi.“ doplnil prof. Kolář. „Teleskop tvoria dve mikrošošovky, ktoré sú uložené v silikónovom nosiči. Celkový priemer teleskopu je menší ako 11 mm. Teleskop zväčšuje obraz dopadajúci na sietnicu trojnásobne, čím funguje ako zväčšovacia lupa v oku pacienta.“ uzavrel prof. Kolář.

Unikátny teleskop predstavuje nádej pre pacientov, ktorým doteraz nebolo možné pomôcť zlepšiť kvalitu života. Mikrochirurgovia Očnej kliniky SZU a UNB neustále prinášajú svetové novinky v liečbe očných ochorení aj pre slovenských pacientov, čím im zabezpečujú dostupnosť najmodernejších metód liečby všetkých očných ochorení.

„Prednosta aj zástupkyňa Očnej kliniky SZU a UNB sú výnimoční odborníci, ktorí zabezpečujú vzdelávanie očných lekárov na pôde Univerzitnej nemocnice Bratislava a Slovenskej zdravotníckej univerzite, na úrovni najmodernejších progresívnych metód liečby. Zároveň ich zásluhou budeme vedieť na Lekárskej fakulte Slovenskej zdravotníckej univerzity zahájiť tretí stupeň vzdelávania PhD. v špecializačnom odbore.“, dodal rektor Slovenskej zdravotníckej univerzity Peter Šimko.